Huntingmate

-jakttrening av retriever på alle nivåer

19. mai 2025 | Aase

Valpetrening – avbetinging og apportering.

Nå er valpene blitt 13 uker gamle, og de begynner å få lange bein, og de har begynt å bli skolemodne.

Frem til nå har vi brukt tiden på å gå i forskjellig terreng, ta en tur i byen, og ikke minst, ha de med på reise.

Valpene har vært med til Sverige når Trond har holdt kurs, så de har trent mye på å vente 🙂

De slapper helt av når vi kjører og jeg tror de synes det er fint å ligge i campingvogna sammen med de andre hundene.

Det er jo litt ekstra jobb, med 2 valper, men de er utrolig greie!

De er lydhøre, og er flinke til å holde seg nær oss. De biter ikke, sover hele natta og er morgenfugler akkurat som oss 🙂

Vi trener på innkalling, kunne avbryte det de holder på med når vi sier nei, gå ved siden av, både med og uten kobbel. De trener på å avbetinge forstyrrelser , og vi lar de søke etter tørrfôr i langt gress og lyng , som en førskoleøvelse til nærsøk.

Det er mange måter å trene apportering på, og de aller fleste fører frem. Når vi trener våre valper, så starter vi med å trene de på å ikke apportere.

Vi triller og kaster baller foran de som de bare skal se på, og vi trener på at de kan gå pent forbi fristelser.

Vi setter valpen ved siden av oss, og legger ned en ball veldig forsiktig. Om den klarer å la vær å ta den, så får den ros, og en godbit . Vi sier ikke at den skal bli sittende. Vi tenker at så lenge den ikke har fått en annen beskjed skal den sitte i ro. Ganske snart så forstår valpen konseptet, og vi øker raskt på med å trille og sprette ballen, og roser den for å gjøre et riktig valg(som er å sitte rolig)

Når valpen forstår dette, starter vi med å apportere.

I dag har vi tatt med valpene på tur i skogen, og vi tok også med oss en liten valpedummy.

Vi kjører vår rutine med klar-ferdig gå fra første apport, og også vårt rutine for hjemkomster, med unntak av at vi sitter nede på huk de første gangene. Vi pleier å kaste i langt gress og lyng så de lærer seg å bruke nesa. Vi kaster ut selv, og ikke for langt de første gangene, så vi er sikre på at de ser hvor apporten faller, men den kan godt være vanskelig å finne. Etter at vi har kastet, så roser vi de for at de er hos oss. Deretter sier vi klar-peker og sier ut som er vår apport-kommando. Ganske snart kan vi stå oppe når vi kaster, og også ta i mot stående. Når de kommer med apporten, roser vi de, gir de en klapp og deretter tar vi apporten. Når apporten er avlevert, setter vi ned valpen foran oss, og reiser oss opp. Vi tenker at det er en fin rutine for å få hunden til å falle til ro etter at apporten er levert.

Vi vil ganske snart begynne med tilbakesendinger, så vi kaster, og går med valpen vekk fra apporten før vi sender tilbake. Vi øker avstanden, og begynner med terrengskifter veldig tidlig så de virkelig må konsentrere seg om oppgaven.

Det er gøy å trene med motiverte valper!

13. mai 2025 | Aase

Apportering på vann.

Jamsis er nå passert året, og vi tenker han er klar for å gå videre i treningen.

Vi bruker mye tid på bygge grunnmuren det første året.

Han skal kunne få fot med forstyrrelser, ha grunnapporten i orden og kunne beherske seg.

Vi prøver å legge opp til at vi trener før kurs, så kan vi få testet opplegget, og få aktivisert hundene før de skal ligge i bilen.

Vi får mange spørsmål om hvordan vi trener vann. Sånn gjør vi med egne hunder:

Trinn 1. Sørg for at du har en sikker apport på land. Det vil si at hunden skal starte når vi sier det, løpe ut, plukke opp apporten, og returnere uten innkalling, og kunne vente med å avlevere apporten til vi er klare til å ta i mot. Vi pleier også å sette ned hunden foran oss etter at den har avlevert . Dette fordi den ikke skal kaste seg inn på fotposisjon og være klar for neste apport, eller finne på noe annet.Vi ønsker at den skal sitte rolig og avventende. Vi går inn til hunden og henter den, og tar den med inn på linja, eller går til neste oppgave.

Vi pleier å vente med å trene vann til hunden frivillig går i vann, og svømmer greit. Vi stresser den aldri med å kaste ting på vann for at den skal gå ut, og vi står heller aldri og roper/oppmuntrer. Våre hunder har stor vannpasjon så det pleier ikke å være noe vi trenger å bruke tid på, men vi sjekker ihvertfall at vann ikke er noe problem før vi innfører det som et moment i apporteringen.

Når vi starter med vanntrening, finner vi et sted der Trond kan kaste over vannet/elva.

Vi stiller oss så nær vannkanten at hunden kan se hvor apporten faller. Deretter vender vi om, og går fot et stykke fra vann, vender rundt, og står og kikker utover mot apporten før vi sender den med vår klar-ferdig-gå rutine.

Når hunden har svømt over, plukket opp apporten, og ser mot oss, så roser vi den med et bra. Det samme gjør vi idet den går på land på vår side. Det pleier å sette fart på de, så da springer de av seg vannet før de kommer for å avlevere.Rett før de skal levere, på 2-3 meters avstand, kan vi sette oss ned på huk de første gangene. Vi holder hendene foran oss , helt inn til kroppen. I det vi setter oss ned sier vi en ny bra,og tar i mot hunden og apporten. Vi strekker oss ikke frem for å snappe apporten, og vi prøver å oppføre oss rolig og behersket, akkurat som når de apporterer på land 🙂

Når vi ser at apporteringen sitter fra vann også, innfører vi flere momenter, akkurat som på land. Det kan være at tiden fra apporten blir kastet til den skal hentes blir lenger, avstanden større, vi står tett på vann, kaster over eller i vann, men skal hente en skjult på land først, vi kan legge en i vannkanten på vår side av vannet så han må stoppes og hente den før han skal hente på andre siden osv. Etterhvert trener vi også tegn på vann, men det blir ikke riktig enda 🙂